• Kostrzewa_2024_04_24
  • Kotły ATMOS
  • WYPRZEDAŻ
  • Kotły FERROLI do programu CZYSTE POWIETRZE
  • Promocja Kostrzewa Palnik Platinum Bio
01234
0
Strona główna » Blog » Kocioł na pelet czy ekogroszek?

Kocioł na pelet czy ekogroszek?

Data dodania: 04-06-2020
Takie pytanie stawia sobie wielu właścicieli domów. Przedstawiamy wady i zalety obu paliw z uwzględnieniem kryteriów ceny, kaloryczności, pochodnych spalania, wpływu procesu spalania na jakość powietrza oraz wygody użytkowania obu rodzajów kotłów.


1. Cena - szeroko rozpowszechniony jest pogląd o węglu, jako najtańszym surowcu grzewczym. Tona ekogroszku o wilgotności nie przekraczającej 8% oraz wysokiej kaloryczności kosztuje ok. 800 zł. Wysokiej jakości pelet zakupimy w cenie do 900 zł. Zatem cena ekogroszku i peletu jest zbliżona.

2. Kaloryczność - węgiel ma wyższą od peletu wartość energetyczną. Średnia kaloryczność węgla wynosi 25 MJ/kg, peletu – 19 MJ/kg. Te dane mogą sugerować, że ogrzewanie węglem jest ekonomiczniejsze, niż biomasą peletową. Tak mogłoby być, ale przeważnie nie jest. Węgiel spalany jest najczęściej w przestarzałych kotłach. Rynek urządzeń grzewczych nie dysponuje jeszcze kotłami na węgiel z pełną automatyką. Tylko urządzenia z automatycznym sterowaniem zapalania, wygaszania oraz dopływu powietrza, umożliwiają racjonalne spalanie paliwa w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Takie innowacje zostały wprowadzone w kotłach na biomasę, w tym pelety – dzięki czemu urządzenie samo dopasowuje proces spalania do aktualnej temperatury otoczenia. W rezultacie, pomimo niższej kaloryczności peletu, uzyskujemy dobry efekt ekonomiczny.

3. Pochodne spalania - podczas spalania tony węgla wytwarzane jest 150 kg popiołu, który jest uciążliwym odpadem komunalnym, wymagającym specjalnego zagospodarowania. Pelet spala się prawie bezpopiołowo – z tony tego materiału wyodrębnia się 30 razy mniej popiołu, niż z węgla (tylko 5 kg). Popiół drzewny nie zawiera substancji toksycznych i może posłużyć jako ekologiczny nawóz do ogrodu.

 

4. Wpływ na czystość powietrza - bardzo poważnym mankamentem kotłów na węgiel jest zanieczyszczanie atmosfery. Spalanie żadnego innego paliwa nie przyczynia się do degradacji środowiska tak bardzo, jak spalanie węgla. Większość dostępnych na rynku kotłów na ekogroszek to urządzenia 3 klasy, według polskiej normy EN 305-5:2012, o niskiej efektywności spalania i wysokiej emisji substancji toksycznych do atmosfery. Kotły na biomasę wygrywają w kategorii bezpieczeństwa ekologicznego. Innowacyjne kotły 5 klasy sprawności energetycznej gwarantują niską emisję spalin do atmosfery. Dr inż. Krystyna Kubica, wieloletni pracownik naukowy naukowo-badawczego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla i ITC Politechniki Śląskiej, podkreśla, iż paliwa stałe - węgiel i biomasa, jako nasze lokalne/krajowe źródła energii, mogą być wykorzystywane w indywidualnych gospodarstwach domowych, ale w nowoczesnych urządzeniach grzewczych z zastosowaniem najnowszych technik spalania, minimalizujących negatywne obciążenie dla środowiska i jakości powietrza. Na szczególną uwagę zasługuje biomasa, nasze największe źródło energii odnawialnej, które winno być zdecydowanie szeroko wykorzystywane w naszym kraju w sektorze komunalno-bytowym, zwłaszcza w formie pelet czy brykietów. Istotne jest również to, że podczas spalania biomasy, w tym peletu, do atmosfery uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile zostało zużyte przez rośliny podczas procesów fotosyntezy. W związku z tym, spalanie biomasy nie przyczynia się do powiększania tzw. dziury ozonowej.
 
5. Komfort użytkowania - nowoczesny kocioł na pelety może być zainstalowany w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią, np. w garażu, czy warsztacie. Zachowanie czystości jest możliwe dzięki wyeliminowaniu pylenia, czego nie da się osiągnąć w kotłowniach na węgiel. W peletowej kotłowni pachnie drewnem, w węglowej – siarką (podczas spalania węgla powstaje dwutlenek siarki, przyczyna kwaśnych deszczów). Kocioł na pelety nowej generacji sam się rozpala i gaśnie, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Po odpowiednim zaprogramowaniu nie musimy się martwić dokładaniem do ognia, aż do wyczerpania zapasu paliwa w zasobniku. Do kotła na ekogroszek jesteśmy „uwiązani" – jego pracę musimy ciągle dozorować, co jest dość ciężką i „brudną" robotą.
 
6. Dostępność paliwa opałowego - węgiel należy do nieodnawialnych źródeł energii, jego ilość jest ograniczona, dlatego trzeba umiejętnie i rozsądnie gospodarować jego zasobami. Biomasa jest paliwem odnawialnym – jej zasoby odradzają się poprzez stały wzrost roślin. Wartościowa biomasa to nie tylko pelet – w kotłach można palić owsem, zrębkami drewnianymi, łuskami słonecznika, łupinami orzecha i innymi ekologicznymi paliwami. Cenowo oba sposoby ogrzewania domu są do siebie zbliżone. Jednak nowoczesne podejście do tematu, uwzględniające troskę o czystość powietrza oraz komfort użytkowania urządzenia, przemawiają za nowoczesnym kotłem na pelet. Taka metoda ogrzewania zapewnia czystość w kotłowni, nie brudzi elewacji budynków i nie zanieczyszcza powietrza.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Masz pytania dotyczące naszej oferty?

Zadzwoń lub napisz na nasz adres e-mail. Możesz też użyć formularza kontaktowego lub czatu.
Skontaktujemy się tak szybko jak to tylko możliwe!

Wojciechowski sp.j.

ul. Domańskiego 4
77-400 Złotów

tel.kom: +48 602 122 704
tel.kom: +48 505 288 392
tel/fax: +48 67 263 21 98
e-mail: info@wojciechowski.co.pl
e-mail: wojciechowski@pro.onet.pl

NIP: 7670001198
REGON: 004622827

Godziny otwarcia:
• od poniedziałku do piątku: 8:00 - 17:00
• sobota: nieczynne

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu